Nyuszitartás rejtelmei
A nyuszitartás kezdő kisállattartóknak is ajánlott, mivel egy kis odafigyelést igényel a nyuszi mindennap, amit szerintem mindenki be tud vállalni. Egy nyuszinak a minimális ketrecméret: 50X100X40cm-es. A ketrec lehet felül- vagy oldalajtós is, szinte mindegy.
A nyuszik nem túl játékosak, ezért maximum alagútat ajánlok, amivel esetleg " játszik" egy nyuszi.
Nagyon fontos, hogy a nyuszi, mindennap kapjon friss ívóvizet, ellenben más folyadékot nem kaphat. Az itató minnél nagyobb, annál jobb. A nyusziknak nagyon fontos táplálékuk a széna, melyből több fajta kapható a boltokban, de a nyuszik nem válogatnak, csak széna legyen.
A ketrec berendezése igen egyszerű: elengedhetetlen egy házikó, ami biztonságot nyújt a kisállatnak. Kezdő nyuszitartók figyelem: ha első napotokat töltitek a nyuszival, aznap ne vegyétek ki és ne engedjétek ki a ketrecből, mert sokkként érné a sok esemény szegény nyuszót. Nagyon elterjedt és én is ajánlom a Wc-t, amit a ketrec sarkába kell elhelyezni. Sokkal könnyebb a takarítás, viszont csak akkor, ha a nyuszi által kiválasztott sarokba tesszük a Wc-t, különben semmi értelme.
A nyuszi, miután betöltötte a 3 hónapos kort, érdemes elvinni állatorvoshoz, és beoltatni. Az állatorvos részletes tájékoztatót ad, melyik oltás szükséges az adott időszakban. Ha nyuszinkat sétáltatni visszük hámban, az utcára, parkokba, mindenképpen szükséges az oltás, és persze a túlzott figyelem, hiszen szinte minden kutya prédát lát a nyusziban.
Nyuszinknak adhatunk répát, almát, körtét, salátát( kevés vitamintartalma miatt nem tudunk annyit adni, hogy elég legyen, ezért ne a saláta legyen a fő tápláléka), paprikát, kígyóuborkát, hagymahéjat, retket, és minden mást, arra figyelve, hogy "k" betűs finomságok( káposzta, karalábé), ne kerüljön nagy mennyiség az étlapra, mert puffasztóhatása miatt elpusztulhat tőle a kisállat.
Körmét időközönként vágni kell, amit ha mi nem merünk megcsinálni, kérjük meg az állatorvost. Fürdetni a szobában tartott nyuszikat havonta, kéthavonta elég, erre a legmegfelelőbb a cicasampon.
Alomként cicaalom, fölé faforgács, és a tetejére a széna a legjobb, bár mostmár egyre több helyen kapható a csutkaalom, amit a cicaalom helyett használhatunk, megéri az árát.