A tengerimalactartás
A tengerimalactartás magyban megegyezik a nyuszik igényeivel, kisebb eltérésekkel. A tengerimalacok nem tudják előállítani a C-vitamint, ezért sokkal több vitamindús eleséget kell eléjük tenni( paprika, petrezselyem,stb...). Mivel nagyon gyors az anyagcseréjük, ezáltal lakóhelyüket többször illdonos takarítani, amely meglehetősen kellemetlen szagú, az ammónia miatt. Amennyiben terráriumban tartjuk kedvencünket, gyarkan kell takarítani, mivel az ammónia lenn marad az állatok szintjén, a rossz szellőzés miatt, ami halálos kimenetelű is lehet. A Wc-t a tengerimalacok mellé is ajánlom, mivel sokkal gyoesabb és könnyebb a takarításuk.
Ápolás: A tengerimalacokból sok fajta található meg a tenyésztőknél és a kereskedésekben( hosszú szőrű, rövid szőrű, kopasz). Természetesen minden malackát rendszeresen ápolni kell. Havonta érdemes legalább egyszer cicasamponnal megfürdetni őket, ezáltal megcsak hogy tisztább és illatosabb lesz a szőrük, de az esetleges hivatlan lakókat is ki tudjuk űzni a kisállat szőréből. Figyeljünk oda, hogy fürdetés közben, ne menjen a víz és a sampon a malacka szemébe, fülébe.
Cicafésűvel, vagy kefével( szőr hosszától függően) naponta éerdemes megfésülni, így kisebb a csomók lehetősége, és csak pár percet vesz igénybe.
Körmüket havonta már le lehet vágni, ennyi idő kell nagyjából, hogy körmükkel karmolni tudjanak. Nem szabad elhanyagolni a körömvágást, mert a hosszú köröm vissza penderedik, és a malacka kitörheti az ujjacskáit is, ha nem tud rendesen járni, nagyon oda kell figyelni!!
A tengerimalacoknak is mindennap szükséges a friss ivóvíz, kb. 650 ml-t isznak egy nap.
A malackák ketrece vagy terráriuma legalább 80X40X40 cm-es kell, hogy legyen. 2 malacka esetén ezeket a számokat nem szükséges duplázni, elég a 100X50X50 cm-es lak. Gyors anyagcseréjük miatt ajánlom a dupla almozást: a ketrec vagy terrárium aljára tesgyünk cicaalmot, vagy csutkaalmot, rá faforgácsot, és a tetejére egy kevés szénát, amit a malackák is szívesen fogyasztanak.
Érdemes egy szénatartóval is felszerelni a helyüket, mert amit a forgácsra teszünk, hamar "koszos" lesz, és mi sem esszük meg azt az ételt, ami egyszer már leesett a földre.
Védőoltás nem szükséges számukra, azonban ha fürdetés után apró fehér, vagy fekete pöttyök jelennek meg a törölközőn, keressünk fel egy állatorvost, ugyanis vagy atka, vagy tetű támadta meg malackánkat.
Ha malackák szültettek, gratulálok!
A papa malacot nem szükséges eltávolítani a lakból, nem agresszív, nem bántja a kicsiket. Ritkaság számba megy, ha ilyen történik, ekkor külön lakot kell biztosítani a papának is. Felhívon mindenki figyelmét, hogy a kismalacok nagyon aranyosak, azonban a mama malackának minden egyes szüléssel megrövidül az élete, nem tesz jót a szervezetének a sok szülés.
A tengerimalacok akár 10-12 évet is élhetnek, gyerekek mellé is ajánlott, masszív kisállat, és tündériek tudnak lenni.
Kell ennél több?